NCP1271P100G
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) AC DC Converters, Offline Switches
Control Features : -
Product Status : Obsolete
Voltage - Start Up : 12.6 V
Mounting Type : Through Hole
Frequency - Switching : 100kHz
Package : Tube
Series : Soft-Skip™
Fault Protection : Current Limiting, Over Load, Over Voltage, Short Circuit
Output Isolation : Isolated
Supplier Device Package : 7-PDIP
Mfr : onsemi
Voltage - Breakdown : -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 10V ~ 20V
Package / Case : 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Duty Cycle : 80%
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Internal Switch(s) : No
Base Product Number : NCP1271
Topology : Flyback
Description : IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL
Payment Terms : L/C, D/A, T/T, Western Union, MoneyGram
Contact Now
Converter Offline Flyback Topology 100kHz 7-PDIP