NCP1216AP100G
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) AC DC Converters, Offline Switches
Control Features : -
Product Status : Obsolete
Duty Cycle : 46.5%
Mounting Type : Through Hole
Frequency - Switching : 100kHz
Package : Tube
Series : -
Fault Protection : Over Load, Over Temperature, Short Circuit
Output Isolation : Isolated
Supplier Device Package : 7-PDIP
Mfr : onsemi
Voltage - Breakdown : -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 10V ~ 16V
Package / Case : 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Operating Temperature : 0°C ~ 150°C (TJ)
Internal Switch(s) : No
Base Product Number : NCP1216
Topology : Flyback
Description : IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL
Payment Terms : L/C, D/A, T/T, Western Union, MoneyGram
Contact Now
Converter Offline Flyback Topology 100kHz 7-PDIP